۱۴۱، مرکز مدیریت راه‌های کشوراخبارتحلیل‌های وضعیت راه هفتگیوضعیت‌ راه‌های کشور

کاهش 46 درصدی تردد روزانه بین استانی نسبت به سال گذشته

تحلیل وضعیت تردد راه‌های کشور از تاریخ 24 تا 28 مرداد 1400 (تردد ایام عاشورا)

براساس‌ اطلاعات سامانه‌های هوشمند موجود در راه‌های برون‌شهری کشور، از 24 تا 28 مردادماه سال ۱۴۰۰ متوسط تردد روزانه بین استانی برابر با 1,092,628 وسیله نقلیه بوده که بر اساس آمار، با کاهش 46 درصدی متوسط تردد روزانه بین استانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته و کاهش 34 درصدی نسبت به متوسط تردد روزهای مشابه هفته در مردادماه پیش از آغاز محدودیت‌ها رو به رو بوده‌است.

 

آمار تردد بین استانی وسایل نقلیه 24 تا 28 مردادماه 1400

 • متوسط تردد روزانه بین استانی از یکشنبه 24 تا پنجشنبه 28 مرداد : 1,092,628 وسیله نقلیه
 • 34% کاهش نسبت به متوسط تردد روزهای مشابه هفته در مردادماه پیش از آغاز محدودیت‌ها
 • 46% کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته (بازه چهارشنبه 5 تا یکشنبه 9 شهریور 1399)

*دلیل اختلاف بازه مقایسه سال گذشته، ایجاد هماهنگی با ایام عاشورا است.

 

بر اساس این گزارش، در بازه زمانی یکشنبه 24 مردادماه تا پنجشنبه 28 مردادماه، تردد وسایل نقلیه مختلف در محورهای بین استانی، به طور متوسط یک میلیون و 92 هزار و 628 وسیله نقلیه بوده است. این میزان تردد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 46 درصد کاهش و نسبت به متوسط تردد روزهای مشابه هفته در مردادماه پیش از آغاز محدودیت‌ها 34 درصد کاهش را داشته است، همچنین با توجه به تشدید محدودیت‌های کرونایی ترددها با کاهش قابل ملاحظه تردد روبرو بوده‌است.

 

پلاک‌های مشاهده شده از 24 تا 28 مردادماه 1400

در بازه زمانی مورد مطالعه، در مجموع حدود 5 میلیون و 602 هزار پلاک یکتا (هر پلاک یکبار در نظر گرفته شده باشد) در محورهای مواصلاتی مشاهده شده، که مبدا تردد آن به صورت نمودار بالا است.

این خودروها عمدتا متعلق به استان‌های تهران و البرز با سهمی بیش از ۲۰ درصد و پس از آن متعلق به استان‌های خراسان رضوی، فارس، اصفهان، مازندران و آذربایجان شرقی است.

 

تغییرات تخلیه تهران و البرز منتهی به 28 مردادماه 1400

 • با توجه به اعمال محدودیت‌ها بر خلاف هفته‌های پیش تخلیه قابل ملاحظه‌ای در استان تهران و البرز مشاهده نشده است، به طوریکه بیشینه تخلیه در استان‌های تهران و البرز در بازه زمانی 24 مرداد تا 28 مردادماه، 170,448 وسیله نقلیه و مربوط به روز چهارشنبه 27 مردادماه بوده‌است، که نشان دهنده اعمال بهتر محدودیت‌ها در بازه مورد بررسی است.

مقاصد وسایل نقلیه استان‌های تهران و البرز

 • همچنین وسایل نقلیه با مبدا پلاک تهران و البرز بیشتر در استان‌های قم، مازندران، مرکزی، زنجان و اصفهان مشاهده شده‌اند.

 

تغییرات انباشت در استان مازندران منتهی به 28 مردادماه 1400

 • با توجه به اعمال محدودیت‌ها بر خلاف هفته‌های پیش انباشت قابل ملاحظه ای در استان مازندران مشاهده نشده است، به طوریکه بیشینه انباشت در استان مازندران در بازه زمانی 24 مرداد تا 28 مردادماه، 2,603 وسیله نقلیه و مربوط به روز یکشنبه 24 مردادماه بوده است، که نشان دهنده اعمال بهتر محدودیت‌ها در بازه مورد بررسی است.

 

سهم پلاک‌های غیر بومی مشاهده شده در استان مازندران

 • بیشترین خودروهای غیربومی مشاهده شده در سطح استان، مربوط به استان‌های تهران و البرز، گلستان، گیلان، خراسان رضوی و اصفهان بوده‌اند.

 

تغییرات انباشت در استان گیلان منتهی به 28 مردادماه 1400

 • با توجه به اعمال محدودیت‌ها بر خلاف هفته های پیش انباشت قابل ملاحظه ای در استان گیلان مشاهده نشده است، به طوریکه بیشینه انباشت در استان گیلان در بازه زمانی 24 مرداد تا 28 مردادماه، 3,334 وسیله نقلیه و مربوط به روز یکشنبه 24 مردادماه بوده است، که نشان دهنده اعمال بهتر محدودیت‌ها در بازه مورد بررسی است.

 

سهم پلاک‌های غیر بومی مشاهده شده در استان گیلان

 • بیشترین خودروهای غیربومی مشاهده شده در سطح استان مربوط به استان‌های تهران و البرز، مازندران، قزوین، اردبیل و اصفهان بوده‌اند.

تغییرات تردد بین استانی 24 تا 28 مرداد 1400

 • تردد ورود و خروج نسبت به سال گذشته در تمامی استان‌ها روند نزولی داشته است، که  در استان­‌های گیلان (%65-)، مازندران (%63-)، قزوین، خراسان رضوی، تهران و البرز (%58-) و خراسان شمالی (%55-) بیشترین کاهش را داشته است.

آمار تجمیع شده:

 • 34% کاهش نسبت به متوسط تردد روزهای مشابه هفته در مرداد ماه پیش از آغاز محدودیت‌ها و %46 کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته (5 تا 9 شهریور 1399).
 • تردد ورود و خروج نسبت به سال گذشته در تمامی استان‌ها روند نزولی داشته است، که در استان­‌های گیلان (%65-)، مازندران (%63-)، قزوین، خراسان رضوی ، تهران و البرز (%58-) و خراسان شمالی (%55-) بیش­ترین کاهش را داشته است.

 

بازنشر این مطلب، ضمن درج منبع (۱۴۱، مركز مدیریت راه‌های کشور) بلامانع است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا