آزادراه تهران - قائم‌‌شهر (محور فیروزکوه)معرفی محور

اطلاعات محور تهران – قائم شهر

محور تهران- قائمشهر که به جاده فیروزکوه معروف است، بهترین مسیر برای رسیدن به شمال کشور از پایتخت بشمار می‌رود. این جاده به طول 142 کیلومتر از تهران شروع و به قائمشهر در استان مازندران ختم می‌شود.

جاده فیروزکوه یا همان سوادکوه یکی از قدیمی‌ترین جاده‌های استان مازندران است که نقطه به نقطه‌اش شما را شگفت‌زده خواهد کرد. برای سفر در این جاده باید از تهران به سمت بومهن و سپس قائمشهر برانید.

فیروزکوه یکی از جذاب‌ترین مناطق شمالی کشور و البته نزدیک به تهران است که آب‎وهوایی کوهستانی و طبیعتی بی‌نظیر دارد. تهران از طریق سه محور مختلف به شمال کشور وصل می‌شود که محور تهران- قائمشهر بهترین گزینه بشمار می‌رود. اگر می‌خواهید با این جاده آشنا شوید، این مطلب را بخوانید.

مسیر تهران به قائمشهر (جاده فیروزکوه)

این جاده به طول 140 کیلومتر از تهران پرهیاهو شروع و به قائمشهر زیبا ختم می‌شود. اگر می‌خواهید از تهران به شمال کشور سفر کنید ابتدا باید به سمت پردیس برانید. این بخش از محور، آزادراه تهران- پردیس نام دارد. آزادراه تهران- پردیس به طول 23 کیلومتر از انتهای بزرگراه بابایی شروع و تا پردیس و کمربندی بومهن ادامه دارد. این شاهراه ارتباطی شرق تهران به شمال دارای 18 پل بزرگ، 66 پل کوچک و 4 تونل است. طول بزرگترین تونل آن به 1650 متر می‌رسد. بعد از پردیس باید به سمت بومهن حرکت کنید که این بخش از محور نیز آزادراه کنارگذر جنوبی بومهن نامیده می‌شود. در مجموع برای رسیدن از تهران به بومهن باید حدود 54 کیلومتر رانندگی کنید.

در ادامه باید از شهرهای دماوند، فیروزکوه، گدوک، ورسک، پل سفید، زیرآب و شیرگاه عبور کنید تا در نهایت به قائمشهر برسید. حد فاصل بین بومهن تا دماوند 17 کیلومتر و از دماوند تا فیروزکوه 98 کیلومتر است. بخشی از جاده که از قائمشهر می‌گذرد با اسم کنارگذر غربی قائمشهر شناخته می‌شود. در طول این مسیر چندین مرکز درمانی، جایگاه سوخت، تعمیرگاه و امدادخودرو، مجتمع‌های خدمات رفاهی، رستوران، اغذیه‌فروشی و نمازخانه وجود دارد.

تاریخچه محور تهران- قائمشهر

جاده فیروزکوه یکی از قدیمی‌ترین جاده‌های استان مازندران است. در واقع بعد از جاده‌های هراز و چالوس به عنوان قدیمی‌ترین جاده این استان شناخته می‌شود. البته بعضی از فازهای این محور عمر چندانی ندارند. به عنوان مثال، ساخت آزادراه تهران- پردیس در سال 1380 شروع شد و در سال 1389 به بهره‌برداری رسید. آزادراه کنارگذر بومهن نیز که در مجموع 11 کیلومتر طول دارد در سال 1391 افتتاح شده است. با افتتاح این فاز، خودروها دیگر وارد محدوده شهرهای رودهن و آبعلی نمی‌شوند، بلکه وارد آزادراه تهران- پردیس شده و از آنجا به سمت تهران یا بالعکس حرکت می‌کنند.

علاوه‌بر قدمت زیاد، پروسه ساخت این محور نیز طولانی بوده است. در حقیقت ساخت این محور اساسی حدود 16 سال طول کشیده و امروزه یکی از سه محور ارتباطی پایتخت با شمال کشور است. آمار نشان می‌دهد که حدود یک‌چهارم مهمانان نوروزی این مسیر را برای رفتن به مازندران یا برگشت از آن انتخاب می‌کنند. بنابراین نسبت به دو جاده چالوس و هراز معمولاً ترافیک کمتری دارد.

ایمنی محور تهران- قائمشهر

جاده تهران به قائمشهر یا همان فیروزکوه به مراتب از جاده پرپیچ‌وخم چالوس و هراز ایمن‌تر است. این محور ایمنی خود را مرهون سطح صاف و فرازونشیب کم است. البته چهار لاینی بودن محور نیز در افزایش ایمنی اهمیت بالایی دارد. این مسیر در بیشتر بخش‌های خود (به جز در مرکز شهر پل سفید) به صورت چهار لاینی طراحی شده است. در نقاط با پوشش کم گیاهی نیز سه لاین رفت و سه لاین برگشت دارد. عرض جاده نیز فقط در ورودی شهرهای شیرگاه و زیرآب کاهش می‌یابد. به همین دلیل کمتر شاهد ترافیک سنگین و نیمه‌سنگین در جاده فیروزکوه هستیم.

از این رو درصد تلفات و تصادفات جاده‌ای نیز در آن کمتر است. تنها نقطه حادثه‌خیز مسیر، حوالی شهر گدوک به طول 20 کیلومتر است. دلیل این موضوع هم مه غلیظ این منطقه و بارش سنگین برف در فصول سرد سال می‌باشد. پس هنگام رانندگی در این بخش از جاده باید تمام نکات ایمنی لازم را رعایت کنید. اگر هم در فصل سرد در این جاده رانندگی می‌کنید حتماً تجهیزات زمستانی مانند زنجیر چرخ به همراه داشته باشید.

بهترین زمان سفر در جاده فیروزکوه

اگرچه این جاده یکی از زیباترین جاده‌های کشور است و در هر فصلی شگفتی‌های خاص خود را دارد، اما بهتر است بهار یا تابستان را برای سفر در این مسیر انتخاب کنید. بدین‌ترتیب گرفتار یخ و یخبندان زمستان نمی‌شوید و می‌توانید بیشترین بهره را از طبیعت این محور ببرید.

طبق آنچه گفته شد، محور تهران- قائمشهر که به جاده فیروزکوه یا سوادکوه نیز معروف است، یکی از قدیمی‌ترین جاده‌های استان مازندران و اصلی‌ترین محورهای مواصلاتی تهران- شمال است. ضمن اینکه نسبت به دو محور ارتباطی دیگر یعنی هراز و چالوس ایمن‌تر و خلوت‌تر نیز هست. در طول این مسیر 142 کیلومتری و عبور از شهرهای تهران، پردیس، بومهن، دماوند، فیروزکوه، گدوک، ورسک، زیرآب، شیرگاه و قائمشهر، منظره‌ای بی‌نظیر از زیبایی‌های طبیعی کشورمان را تماشا خواهید کرد. فقط در فصل زمستان مواظب بارش برف یا مه سنگین باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا