محور تهران - تبریزمعرفی محور

اطلاعات محور تهران – تبریز

اگر می‌خواهید از تهران به تبریز سفر کنید، بهترین مسیر محور تهران-تبریز است که بیشتر مقاطع آن به صورت اتوبان و آزادراه می‌باشد و ضمن گذر از استان‌های تهران، البرز، قزوین و زنجان به تبریز زیبا می‌رسد.

سفر در محور تهران- تبریز به طول 626 کیلومتر با ماشین شخصی حدود 7 ساعت طول می‌کشد که در این مسیر از شهرهای کرج، هشتگرد، آبیک، قزوین، ابهره، خرمدره و زنجان نیز عبور خواهید کرد.

تبریز یکی از زیباترین، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور است که در شمال‌ غرب قرار دارد. موقعیت جغرافیایی، طبیعی و تاریخی تبریز می‌تواند هر فردی را به این شهر جذب کند. اگر شما هم می‌خواهید از تهران به تبریز سفر کنید، پس لازم است اطلاعاتی در مورد جاده تهران به تبریز کسب کنید. بدین‌منظور می‌توانید با ما همراه شوید.

معرفی جاده تهران به تبریز

برای سفر از تهران به تبریز ابتدا باید وارد اتوبان تهران- کرج شوید و سپس از طریق آزادراه کرج- قزوین به سمت قزوین حرکت کنید. فاصله بین تهران تا قزوین 162 کیلومتر است که با ماشین شخصی حدود 2 ساعت طول می‌کشد. در صورتی که وقت کافی دارید بد نیست چند ساعتی در قزوین توقف کرده و از اماکنی نظیر کاخ چهل ستون، سعدالسلطنه و برج ناقوس دیدن کنید. در ادامه باید در اتوبان قزوین- زنجان به طول 178 کیلومتر برانید. پیشنهاد می‌کنیم که ساعاتی را نیز به بازدید از بازار بزرگ زنجان اختصاص دهید. در نهایت باید از زنجان به سمت تبریز حرکت کنید. ضمناً در طول کل مسیر نیز امکاناتی مانند مراکز درمانی، تعمیرگاه و امداد خودرو، پمپ بنزین، رستوران و اغذیه‌فروشی، نمازخانه و… در نظر گرفته شده است.

در مجموع محور تهران- تبریز 626 کیلومتر است که بیشتر مقاطع آن به صورت آزادراه و اتوبان می‌باشد. در ادامه فازهای مختلف این محور را با جزئیات بیشتر معرفی می‌کنیم.

 

معرفی آزادراه تهران- کرج

آزادراه 5 باندی تهران- کرج در سال 1345 تاسیس شده است. هدف از ساخت این مسیر، تسهیل ارتباط بین تهران و حومه غربی خود و در نتیجه تشویق سکونت جمعیت مازاد تهران در بخش غربی این شهر بوده است. این اتوبان در ادامه به دو شاخه تقسیم می‌شود. یک انشعاب آن به سمت رشت و دیگری به سمت تاکستان، ابهر و خرمدره می‌رود که شما باید در مسیر دوم حرکت کنید. بد نیست بدانید که در این راه 3 پمپ بنزین وجود دارد که دو تای آنها در دو سر اتوبان و در مسیر غرب به شرق قرار دارند؛ سومی نیز در محدوده ورداورد یعنی در میانه‌های راه جای گرفته است.

معرفی آزادراه کرج- قزوین

همانطور که گفتیم برای اینکه از تهران به تبریز بروید ابتدا باید به سمت کرج و در اتوبان تهران- کرج حرکت کنید و سپس وارد آزادراه کرج- قزوین بشوید. این اتوبان بخشی از آزادراه شماره 2 کشور است که عملیات ساخت آن در سال 1352 شروع و در سال 1359 خاتمه یافت. در این مسیر می‌توانید سری هم به پارک سوار شهر جدید هشتگرد بزنید. همچنین از محله‌های زیبای شهر آبیک مانند قلمستان، شهرک فهمیده، گلشهر ویلا و شهرک گلدشت عبور خواهید کرد.

متاسفانه این آزادراه جز حادثه‌خیزترین محورهای جاده‌ای کشور است. بنابراین هنگام رانندگی در این مسیر باید نکات ایمنی را کاملاً رعایت کنید؛ با سرعتی کمتر از سرعت مجاز برانید، از کمربند ایمنی استفاده کنید و در صورت خسته‌بودن توقف کرده و آبی بنوشید و استراحتی کنید. در فصل زمستان نیز حتماً زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی همراه داشته باشید.

معرفی آزادراه قزوین- زنجان

بعد از عبور از قزوین باید در آزادراه قزوین- زنجان به مسیر خود ادامه دهید. آزادراه قزوین- زنجان اولین آزادراهی است که بعد از انقلاب در سال‌های 1369 تا 1376 ساخته شده است. این آزادراه به طول 189 کیلومتر از شهرهای قزوین، تاکستان، ابهر، خرمدره و زنجان عبور می‌کند و در نهایت به اتوبان زنجان- تبریز وصل می‌شود. بعضی از بخش‌های این مسیر 6 خطه و برخی 4 خطه هستند و در مجموع 5 پل بزرگ و تقاطع دارد. سرعت مجاز در این راه 110 کیلومتر بر ساعت است. پس در صورتی که جان خود و همراهانتان را دوست دارید، لطفاً با سرعتی بیش از این رانندگی نکنید.

معرفی آزادراه زنجان- تبریز

در نهایت بعد از عبور از زنجان باید وارد اتوبان زنجان- تبریز شوید. این اتوبان به طول 280 کیلومتر از منطقه شهر آرا زنجان عبور می‌کند و در نزدیکی تبریز به کمربندی این شهر وصل می‌شود. پروژه احداث این اتوبان در سال 1374 با مشارکت بانک‌های ملی، صادرات و رفاه شروع شد و در سال 1392 پایان یافت. این مسیر در مجموع دارای 23 پل بزرگ، 3 تقاطع غیرهمسطح، 10 زیرگذر و روگذر و یک تونل دوطرفه است. طول این تونل در مسیرهای رفت و برگشت به ترتیب 2443 و 2522 متر می‌باشد. طول پل‌های این مسیر نیز در مجموع به 906 متر می‌رسد.

باتوجه به آنچه گفته شد، بیشتر مقاطع محور تهران- تبریز به عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای جاده‌ای کشور به صورت آزادراه طراحی و اجرا شده است. بنابراین ممکن هست که رانندگی در این مسیر راحت به نظر برسد. اما باید بدانید که بعضی از بخش‌های این مسیر مانند آزادراه کرج- قزوین در ردیف حادثه‌خیزترین جاده‌های کشور قرار دارند. برای تجربه یک سفر شیرین و به‌یادماندنی باید در کل این مسیر 626 کیلومتری احتیاط کرده و نکات ایمنی را رعایت کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا