۱۴۱، مرکز مدیریت راه‌های کشوراخبارتحلیل‌های وضعیت راه هفتگیوضعیت‌ راه‌های کشور

کاهش 38 درصدی تردد روزانه بین استانی نسبت به سال گذشته

تحلیل وضعیت تردد راه‌‌ های کشور درتاریخ 24 مرداد تا 4 شهریور 1400 (تردد ایام عاشورا)

براساس‌ اطلاعات سامانه­ های هوشمند موجود در راه­های برون­ شهری کشور، از 24 مرداد تا 4 شهریور ماه سال ۱۴۰۰ متوسط تردد روزانه بین استانی برابر با 1,223,614 وسیله نقلیه بوده که بر اساس آمار، با کاهش 38 درصدی متوسط تردد روزانه بین استانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته و کاهش 26 درصدی نسبت به متوسط تردد روزهای مشابه هفته در مرداد ماه پیش از آغاز محدودیت ها رو به رو بوده ‌­است.

 

آمار تردد بین استانی وسایل نقلیه 24 مرداد تا 4 شهریورماه 1400

  • متوسط تردد روزانه بین استانی از یکشنبه 24 مرداد تا پنجشنبه 4 شهریور: 1,223,614 وسیله نقلیه
  • 26% کاهش نسبت به متوسط تردد روزهای مشابه هفته در مرداد ماه پیش از آغاز محدودیت ها
  • 38% کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته (بازه چهارشنبه 5 تا یک شنبه 16 شهریور 1399)

*دلیل اختلاف بازه مقایسه سال گذشته، ایجاد هماهنگی با ایام عاشورا است.

 

بر اساس این گزارش، در بازه زمانی یکشنبه 24 مرداد ماه تا پنجشنبه 4 شهریور ماه، تردد وسایل نقلیه مختلف در محورهای بین استانی، به طور متوسط یک میلیون و 223 هزار و 614  وسیله نقلیه بوده است. این میزان تردد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 38 درصد کاهش و نسبت به متوسط تردد روزهای مشابه هفته در مرداد ماه پیش از آغاز محدودیت ها 26 درصد کاهش را داشته است، همچنین با  توجه به تشدید محدودیت­های کرونایی ترددها با کاهش قابل ملاحظه تردد روبرو بوده است.

 

پلاک‌های مشاهده شده از 24 مرداد تا 4 شهریورماه 1400

در بازه زمانی مورد مطالعه، در مجموع حدود 8  میلیون و 857 هزار پلاک یکتا (هر پلاک یکبار در نظر گرفته شده باشد) در محورهای مواصلاتی مشاهده شده، که مبدا تردد آن به صورت نمودار بالا است.

این خودروها عمدتا متعلق به استان‌های تهران و البرز با سهمی بیش از ۲۰ درصد و پس از آن متعلق به استان‌های مازندران، فارس، خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان شرقی است.

 

تغییرات تخلیه تهران و البرز از 23 مرداد الی 4 شهریورماه1400

  • با توجه به اعمال محدودیت ها بر خلاف هفته های پیش تخلیه قایل ملاحظه ای در استان تهران و البرز مشاهده نشده است، به طوریکه بیشینه تخلیه در استان های تهران و البرز در بازه زمانی 24 مرداد تا 4 شهریور، 170,448  وسیله نقلیه و مربوط به روز چهار شنبه 27 مرداد ماه بوده است، که نشان دهنده اعمال بهتر محدودیت ها در بازه مورد بررسی است.

مقاصد وسایل نقلیه استان‌های تهران و البرز

  • همچنین وسایل نقلیه با مبدا پلاک تهران و البرز بیشتر در استان‌های قم، مرکزی، مازندران، اصفهان، و قزوین مشاهده شده‌اند.

 

تغییرات تخلیه در استان مازندران از 23 مرداد الی 4 شهریورماه 1400

  • با توجه به اعمال محدودیت ها بر خلاف هفته های پیش انباشت و تخلیه قایل ملاحظه ای در استان مازندران مشاهده نشده است، به طوریکه بشینه تخلیه در استان مازندران در بازه زمانی 23 مرداد تا 4 شهریور، 32,468 وسیله نقلیه و مربوط به روز سه شنبه 2 شهریور ماه بوده است، که نشان دهنده اعمال بهتر محدودیت ها در بازه مورد بررسی است.

 

سهم پلاک‌های غیر بومی مشاهده شده در استان مازندران

  • بیشترین خودروهای غیربومی مشاهده شده در سطح استان، مربوط به استان‌های تهران و البرز، گلستان، فارس، خراسان رضوی، گیلان و اصفهان بوده‌اند.

 

تغییرات انباشت و تخلیه در استان گیلان از 23 مرداد الی 4 شهریورماه 1400

  • با توجه به اعمال محدودیت ها بر خلاف هفته های پیش انباشت و تخلیه قایل ملاحظه ای در استان گیلان مشاهده نشده است، به طوریکه بیشینه تخلیه در استان گیلان در بازه زمانی 24 مرداد تا 4 شهریور، 25,564 وسیله نقلیه و مربوط به روز چهارشنبه 3 شهریور ماه بوده است، که نشان دهنده اعمال بهتر محدودیت ها در بازه مورد بررسی است.

 

سهم پلاک‌های غیر بومی مشاهده شده در استان گیلان

  • بیشترین خودروهای غیربومی مشاهده شده در سطح استان مربوط به استان‌های تهران و البرز، مازندران، قزوین، اردبیل و خراسان رضوی بوده‌اند.

تغییرات تردد بین استانی 24 مرداد تا 4 شهریور ماه 1400

  • تردد ورود و خروج نسبت به سال گذشته در تمامی استان ها روند نزولی داشته است، که  در استان­های گیلان (%60-)، مازندران (%59-)، تهران و البرز(%53-)، قزوین (%52-)، خراسان رضوی (%51-) و خراسان شمالی (%50-) بیشترین کاهش را داشته است.

آمار تجمیع شده:

  • 26% کاهش نسبت به متوسط تردد روزهای مشابه هفته در مرداد ماه پیش از آغاز محدودیت‌ها و %38 کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته (5 تا 16 شهریور 1399).
  • تردد ورود و خروج نسبت به سال گذشته در تمامی استان ها روند نزولی داشته است، که  در استان­ های گیلان (%60-)، مازندران (%59-)، تهران و البرز(%53-)، قزوین (%52-)، خراسان رضوی (%51-) و خراسان شمالی (%50-) بیشترین کاهش را داشته است.

 

بازنشر این مطلب، ضمن درج منبع (۱۴۱، مركز مدیریت راه‌های کشور) بلامانع است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا